Ranna-Villa loomad

Esimesed Shoti mägiveised (highlandcattle tõugu lihaveised) saabusid Ranna-Villasse 2007 a. aprillis.
Esimesena saabusid 2-3 aastased 10 mullikat ja üks sugupull, Pilkmouse Valentino.

2008 a. sügisel tuli soomest juurde 8 lehmmullikat, nendest 2 tiinet. Tütrukud tulid meile Kangasniemest Pienikangas nimelisest talust. Väga tublid ja sõbralikud loomad. Nende ja Muhust tulnute 3 lehmvasikaga saimegi karja tublisti kasvatatud.

2009 a. veebruaris käisime oktsjonil Shotimaal ja saime sealt 2 sugupulli juurde. Mõlemad heade näitäjatega loomad, kelle sugulasi siin põhja euroopas ei ole. Pullid jäid sinikeele tõbi ohu tõttu karantiini ning vaksineeritavaks Shotimaale 3 kuuks ja tulivad koju maikuu keskpaiku.

Aastal 2009 oli karja suurus 46 looma kolme eri karja ja vereliiniga. Aastal 2010 müüdi esimesed loomad uutesse kodudesse.

2011 lõpus on karja suurus kokku 95 pead. Kevadel 2012 ootame 25 lehma poegimist mis algavad arvestuslikult märtsi kuus.

2015 aasta kevadel on oodata üle 100 Shoti Mägiveise poegimise talvekarjamaadel.
Möödunud aastaseid mullikaid on müügis 30 pead. Noortest pullipoistest on valik paljulubavaid isendeid aretuseks erakordsete suguliinidega.

Kui oled huvitatud helista julgelt tel. +372 56 67 88 24 või saada e-mail aadressil ranna.villa(a)hotmail.com. 
Vikki ja Aingealag of Ranna-Villa        Valborg                    Ulrike                    Venus ja Aifric of Ranna-Villa

Vimmer ja Axl of Ranna-Villa                Pilkmose Valentino                             Eures ja Elvis

Veebruaris 2009 käisime Shotimaal, Obanis oktsjonil kust ostsime oma vanuseklassi meistri ja kogu näituse varameistri, Fergus Ruadh 2nd Of Knockendoni ja kaheaastase Hector of PonfeighiSHOTI MÄGIVEIS (Highland cattle, Hc) pärineb Shotimaalt Highlandi piirkonnast. Šoti mägiveis on tõuraamatusse märgitud vanima veisetõuna maailmas. Shoti Mägiveiste tõuaretust on alustatud Shotimaal 1884 aastal.

OMADUSED Loomad on eriti ilmastikukindlad ning nende nahk on kaks korda paksem võrreldes teiste veistega. Shoti Mägiveistel on kahekordne karvkate mis koosneb alumisest ja pealmisest karvakattest. Alumine karvakate on villane ja hoiab hästi soojust ning pealmine karvkate täidab vihmajope funktsioone takistades looma märjaks saamise. Shoti Mägiveis on toidu suhtes vähenõudlik ning sööb piltlikult öeldes kõike, mis roheline ning seega kõige sobilikum rannaäärsete niitude hooldaja. Veiste omapäraks on pikad laiali asetsevad sarved. Lehmade poegimine on kerge, nende emaomadused suurepärased.

ISELOOM on rahulik ja kartmatu. Loom jääb truuks oma koha ja hooldajaga. Taradeks on elektrikarjused. Shoti Mägiveises võib märgata mitmeid metsiku looma eripärasid, näiteks karjas on täpne herarhia. Shoti Mägiveise ammlehma emaomadused on vägä võimsad: vasika sündides lehm võib olla ohtlik paar esimest päeva. Lehmad hoolitsevad ka koos vasikatest. Nende omaduste pärast Shoti Mägiveiseid kasutatakse ka ristamisel teiste tõugudega.

KASVATUS JA LIHA Nad on pikaealised ja poegivad igal aastal keskmiselt 15 aasta jooksul ning võivad edukalt poegida isegi 20 aasta vanuselt. Nende liha on hästi marmoriseerunud ja väga tervislik, sisaldades vähe rasva ja kolesterooli ning rohkem rauda ja proteiini kui teised lihaveised. Eestisse toodi Shoti Mägiveised esmakordselt 1999. aastal.”

 
SUGUPULLID

  Vaata suurem pilt
Vaata suurem pilt
 
 


  Vaata suurem pilt
Vaata suurem pilt
Vaata suurem pilt

 Tagasi algusesse